קבלן רשום

קבלן רשום

מה זה קבלן רשום?

ההגדרה בחוק לקבלן רשום היא: שכל עבודה הנדסית של בניה החורגת בהיקף כספי מסוים או חורגת במהות המקצועית מהתחום שנקבע בתקנות הרשם, חייבת להתבצע על ידי קבלן רשום בפנקס רשם הקבלנים שקיבל רישיון מוסמך מטעם הרשם.

איזה סוגי קבלנים רשומים קיימים?

קיימים שני סוגים של קבלנים רשומים: קבלני ענפי משנה וקבלני ענפים ראשיים. - ענפים ראשיים הם בדרך כלל הקבלנים הגדולים עד בינוניים הכוללים ביניהם את הקבלנים בסיווגים : 100ג (בניה), 200ג (כבישים), 300ג (גשרים) ועוד. תעודת קבלן - קבלני המשנה הם בדרך כלל קבלנים קטנים יותר עד בינוניים. ישנם עשרות סיווגי משנה שונים הכוללים בתוכם בין היתר את הסיווגים הבאים: 131א (ענף השיפוצים הכללי), 130א (עבודות שלד), 150א (קונסטרוקציה), 190א (אינסטלציה) ועוד הרבה תחומים שונים ומגוונים בהם הקבלנים חייבים ברישיון משרד השיכון והבינוי ורישום בפנקס הרשם.

מי חייב להירשם כקבלן רשום?

קביעה בחוק אומרת, שכל עבודות בנאיות בסך היקף כספי גבוהה מ – 83400 ₪ לעבודה ספציפית בענף ראשי או כל עבודה אחרת בהיקף כספי גבוהה מ – 43500 ₪ בענפי משנה, חייבת להתבצע על ידי קבלן רשום בלבד בסיווג המתאים לעבודה.

איך בודקים אם קבלן המציע את שירותיו רשום כחוק?

"פנקס הקבלנים" - זהו מושג הנרשם ברשם הקבלנים הארצי, אשר מאגד בתוכו את כלל הקבלנים הרשומים ובעלי ההסמכה והרישיון הרלוונטיים לכל סוג וסיווג, שאת כולם ניתן לראות ולבדוק לפי קריטריונים שהגדיר החוק והרשם. בצורה כזאת ניתן לבדוק מה הסיווג של הקבלן הספציפי, ממתי הקבלן פעיל, מה היקף הפעילות שלו, ועוד פרטים נוספים רבים.

מה הבדל בין קבלן רשום ללא רשום?

בכדי להיות קבלן רשום בכל ענף ולא משנה ראשי או משני, הקבלן חייב לעבור סף מסוים של דרישות כאשר לקבלני הענף הראשי הסף קשה וגבוהה יותר ואילו לקבלני הענפים המשניים הדרישות פחותות יותר אך עדיין משמעותיות מאוד. לצורך המחשה, בכדי להיות קבלן רשום בענף ראשי (100 ג) לדוגמא: יש לעסוק בתחום למעלה מ 10 שנים, כאשר מתוכם לפחות 3 בתור קבלן רשום באחד מענפי משנה, איסור פשיטת רגל בשלוש השנים האחרונות ו/או יש להיות ללא עבר פלילי בהיותך קבלן, להיות בעל תעודת עוסק מורשה לפחות, הוכחת ניסיון של למעלה מ8 שנים בעבודות הנדסיות ובניות, המלצות ממהנדסים ואדריכלים שאיתם ותחת פיקוחם עבד הקבלן, הצגת מינימום של 25 חשבוניות לחמשת השנים האחרונות והרשימה עוד ארוכה. קבלני ענף השיפוצים (131א) לדוגמא: חייבים כמעט באותם הדרישות רק שהזמן והיקף הפעילות צריכים להיות קטנים יותר, למשל ניסיון מוכח של למעלה מ5 שנים בתחום, הצלחה במבחני סף של הרשם לאחר המצאת כלל המסמכים הדומים לרישום ענפים ראשיים, וכל שאר הדרישות שדומות מאוד בין הסוגים והסיווגים השונים. עבודות-קבלן נכון להיום יש בישראל למעלה מ – 11000 קבלנים הרשומים בפנקס הקבלנים ולמעלה מ 3500 קבלנים הרשומים בענפי משנה. יש עוד קבלנים רבים שעוברים כיום את הלימודים ומסדירים את עצמם בתחום.

האם לבחור בקבלן רשום או לא?

כפי שניתן לראות, כל סוג עבודה והקבלן שלה, ואין חובה בכל ענפי המשנה בביצוע של קבלן רשום את העבודה. לעומת זאת, יש חובה גורפת על קבלן בניה רשום לצורך ביצוע עבודת שלד או לדוגמא בניית ממ"ד, כמו לכל עבודה הנדסית גדולה אחרת הן מצד הרשויות והן מצדכם. זאת מכמה סיבות ברורות: ראשית תהיו בטוחים שמי שמבצע לכם את הבניה יודע מה הוא עושה, אתם לא רוצים שכל הבניה שלכם תתפרק לגורמים או תיסדק. שנית, החוק מחייב אתכם בחתימה של הקבלן הרשום בתחילת התהליך ובסיומו (תלוי בחוקי עזר עירוניים) ולא, לא תקבלו אישור לביצוע העבודה ובסיום לא תוכלו לקבל "טופס 4". לכן חלה כאן האחריות גם על הלקוח!

ולסיכום, אם מדובר בבניה וגם אם מדובר בשיפוץ כללי, העלויות גבוהות מאוד לכאן ולכאן. לכן, רצוי לוודא שמה שתקבלו בסופו של התהליך יהיה תקני, יפה, איכותי ולשביעות רצונכם.

מחפשים מידע נוסף בנושא? יש לכם שאלות ספציפיות בנוגע לבית שלכם? התקשרו אלינו ממש עכשיו
לטלפון 054-9103323 ואנחנו נשמח לתת לכם יעוץ מקצועי, ללא עלות.

ג. דניאל בניה ושיפוצים, הנו קבלן רשום - רישיון מס' 31948

כל הזכויות שמורות © ג.דניאל בנייה ושיפוצים

054-9103323

gimeldaniel2001@gmail.com
 
צרו איתנו קשר